


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Fotovoltaika
- Ostatné
- Victron
Fotovoltaika - Ostatné diely a príslušenstvo - Victron
Aj keď je montáž fotovoltaickej inštalácie pomerne zložitá operácia, jej obsluha je mimoriadne jednoduchá. Fotovoltaická inštalácia využíva technológiu, ktorá premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu, a to aj počas zamračeného dňa.
Fotovoltaický článok vyrába elektrinu pomocou slnečného žiarenia. Slnečné žiarenie je považované za nevyčerpateľný a obnoviteľný zdroj energie. Aby ste elektrinu vyrobili, nebudete potrebovať žiadne palivo, preto je samotná výroba úplne ekologická. Samotná fotovoltaická elektráreň je tvorená iba dvoma komponentmi solárnymi panelmi a meničom.
- Panely – umiestňujú sa najčastejšie na strechu a pri dostatočnom slnečnom svite sú schopné vyrábať elektrinu. Čím väčší výkon budete potrebovať, tým viac panelov musíte kúpiť. Panely by mali byť umiestnené tak, aby na ne dopadalo čo najviac slnečného svitu.
- Striedač – alebo aj menič so príslušenstvom, ktoré vám umožní nazhromaždenú energiu využívať ako bežný elektrický prúd. Striedač je vo svojej podstate krabica umiestnená na stene, do ktorej vedú káble z panelov. Zo striedača potom vedie iba jeden kábel, ktorý je zvedený do domáceho rozvádzača.
Medzi ďalšie príslušenstvo, ktoré môžete využívať, patria batérie alebo zásobník vody. Toto príslušenstvo plní funkciu úložiska, ktoré môžete využívať v čase, keď máte prebytok nazhromaždenej energie.
Solárne panely sú zastúpené 3 typmi, pričom každý typ má trochu iné vlastnosti, líšia sa nielen výkonom, ale aj schopnosťou premeny energie zo svetla. To, ktorý typ panela bude vhodný pre váš domov, ovplyvňuje aj poloha pozemku. V Európskych krajinách sa používajú predovšetkým monokryštalické alebo polykryštalické panely.
Monokryštalické panely
Tmavé hnedé alebo čierne panely, ktoré sú najčastejšie používané v našej zemepisnej šírke. Pri ideálnych podmienkach sa môžem pýšiť vysokou účinnosťou pri menšej veľkosti. Panely obsahujú kryštály kremíka, ktoré bývajú väčšie ako 10 cm. Pokiaľ umiestnite panely do ideálneho sklonu smerom k slnku, bude účinnosť panelov asi 14 – 18 %. Vďaka tomu patria monokryštalické panely k tým najúčinnejším.
Polykryštalické panely
Obsahujú polykryštalické články, výroba je o niečo jednoduchšia, čo sa odráža na nižšej obstarávacej cene. Počítať však musíte s nižšou účinnosťou, ktorá býva v rozmedzí 12 – 17 %. Polykryštalické panely sa vyznačujú rovnomerným výkonom pri rozptýlenom svetle.Tieto panely poznáte podľa modrého odtieňa, jednotlivé články majú rozdielnu veľkosť a samotné panely sú zložené z mnohých menších kryštálov. Tieto panely sú vhodné pri bočnom umiestnení, kedy je svetlo viac rozptýlené.
Amorfné panely
Využívajú sa na veľkých plochách, nie príliš vhodne orientovaných striech. Panely majú vyššiu citlivosť aj pri nízkej intenzite slnečného svitu.Základom amorfných panelov je tenšia kremíková vrstva, ktorá je umiestnená na fólii alebo skle. Udávaná účinnosť je cca 7 – 9 %. Aby ste dosiahli rovnaký výkon ako pri monokryštalických alebo polykryštalických paneloch, budete potrebovať plochu, ktorá má až 2,5 x väčšiu veľkosť. Pri celoročnom používaní však bude výnos o 10% väčší ako u predošlých typov. Tieto panely sú totiž viac citlivé na rozptýlené slnečné svetlo.
Energetická účinnosť
Účinnosť fotovoltaických panelov udáva, aké množstvo prijatého svetla premení panel na elektrickú energiu. Tu platí pravidlo, čím je panel drahší, tým je aj účinnejší. Najviac sa predávajú panely s cca 20% účinnosťou. Táto účinnosť znamená, že panel dokáže na elektrinu premeniť 1/5 slnečnej energie, ktorú prijme.
Teplotný koeficient
Je parameter, ktorý uvádza, ako účinnosť solárneho panelu ovplyvňuje teplo. Tu platí, že čím je teplo väčšie, tým je účinnosť panelu menšia. Solárne panely sú teda najúčinnejšie počas zimy, avšak ich výkon ovplyvňuje zimný nedostatok svetla. Pri koeficiente sa tak držte pravidla, čím nižšie je percento teplotného koeficientu na °C, tým je účinnosť vyššia.
Umiestnenie
Strešnú fotovoltaiku budete vyberať aj podľa toho, na ktorej strane budú na streche umiestnené. Pochopiteľne najlepšie je umiestniť panely tam, kde slnečné lúče dopadajú v najväčšom množstve, čo však nie je vždy možné. Okrem južnej strany sa tak panely montujú aj na juhozápad a juhovýchod. Tu však budete musieť počítať s nižším výkonom.Zohľadniť však musíte aj stav vašej strechy. Nie každá strecha inštaláciu panelov umožňuje, a to vzhľadom na vyššie zaťaženie.
Batérie
Batéria na solárne panely slúži na ukladanie energie a nie je priamou súčasťou panelov. V prípade záujmu ju môžete zaobstarať dodatočne. Na druhú stranu nie je ani povinnou výbavou, bez ktorej by sa panely nezaobišli. Mnohí tak riešia otázku, či batériu zaobstarať alebo nie. Batéria predstavuje počiatočné náklady navyše, jej obstaranie sa však často oplatí. Pokiaľ nevyužijete nahromadenú energiu napríklad pre ohrev vody, budete ju môcť predávať za nízky poplatok do distribučnej siete.
Batéria vám však umožní prebytočnú energiu uchovať a využívať v čase, keď nesvieti slnko. Použiť ju však môžete aj v špičkách, kedy by ste normálne za elektriku zaplatili viac peňazí. Práve toto využitie batérie je veľmi obľúbené. Prebytočnou energiou je možné dobíjať aj elektromobil. Batériové úložiská sa líšia svojou kapacitou. So správnou veľkosťou by vám mal opäť poradiť kvalitný dodávateľ.Pri dobrých svetelných podmienkach dopadá na m2 panela cca 1 000 W energie. Pri solárnych paneloch sa spravidla udáva špičkový výkon. Jednotkou výkonu je WP – Watt peak alebo kWP – kilo Watt peak. Špičkový výkon výrobca zistí na základe štandardného testu, ktorý sa vykonáva pri 25°C na 1 m2 panelu pri 1 000 W. Špičkový elektrický výkon môže solárny panel dosiahnuť iba v prípade, keď je vystavený priamemu slnečnému svitu.Pri orientačných výpočtoch sa zistilo, že v našich podmienkach môže kvalitný panel vyrobiť za rok asi 1000 kWh. Aby ste zistili, koľko panelov budete potrebovať, musíte aspoň odhadom vedieť, koľko kWh budete potrebovať zo slnka vygenerovať. Potrebovať môžete napríklad 4 200 kWh, pričom na paneli je uvedený výkon s veľkosťou 300 Wp. 4 200 tak vydelíte číslom 300 a vyjde vám 14. Potrebovať tak budete 14 solárnych panelov s výkonom 300 Wp. Najčastejšie sa predávajú panely s výkonom v rozmedzí 270 – 450 Wp.