


Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- Kotly a pece
- Kondenzačné kotle
Kondenzačné kotle
Zvýšenie komfortu a účinnosti vykurovania, zníženie hodnôt obsahu škodlivín a spotreby energie prinášajú kondenzačné plynové kotle. Účinnosť kondenzačnej techniky spaľovania dosahuje nielen pri systéme vykurovania, ale aj pri príprave teplej úžitkovej vody hodnoty až 109% (na rozdiel od klasických plynových kotlov, kde je účinnosť 92%). Rastúce požiadavky na ochranu životného prostredia vyjadrené novou legislatívou spĺňa len kondenzačná technika.
KONDENZAČNÉ KOTLE – MENŠIA SPOTREBA ENERGIE, MINIMUM SPLODÍN
Kondenzačná technika ponúka riešenie pre požiadavky na ochranu životného prostredia i na stále stúpajúce náklady na energie. Kondenzačné plynové kotle majú minimálne hodnoty obsahu škodlivín CO2 a NOx a v porovnaní s konvenčnými kotlami dosahujú o približne 15% nižšiu spotrebu energie.
Pri ohreve vykurovacej vody sa odovzdáva tepelná energia zo spalín do vody v primárnom výmenníku. Spaliny sa ochladzujú na cca 120 °C a u konvenčných kotlov sú tieto spaliny odvádzané bez ďalšieho využitia do komína. Nie je tak využitá časť tepelnej energie, tzv. latentné - kondenzačné teplo, ktoré je spojené s vodnou parou, vznikajúcou pri spaľovaní plynu. Túto tepelnú energiu dokážu využiť kondenzačné kotle, ktoré majú jeden alebo dva výmenníky veľkej plochy. Po odovzdaní primárneho tepla zo spalín dochádza k jeho ďalšiemu ochladeniu až na teplotu, ktorá sa nachádza pod hodnotou rosného bodu (u zemného plynu 50-55 °C). Ak sa teplota pohybuje v tejto oblasti, vodná para v spalinách kondenzuje, a tým je dodatočne odovzdaná ďalšia tepelná energie do systému. Kondenzačná technika využíva navyše nielen latentné teplo, ale účinnejšie pracuje i s primárnou tepelnou energiou.