- Štítky blogu
- krby
- krbové vložky
- Radiátory do kúpeľne
- Kanálové klimatizácie
- Klimatizácia
- biokrb
- elektrické krby
- plynové krby
- Kazetové klimatizácie
- Klimatizácie Multisplit
- Nástenné klimatizácie
- Dizajnové kúpeľňové radiátory
- Dizajnové radiátory
- plynové kotle
- podlahové ventilátory
- Klimatizácie
- Stropné klimatizácie
- Multisplit klimatizácie
- stolný ventilátor
- stropné ventilátory
- prenosné ventilátory
- rohové krby
- olejové ohrievače
- konvektory
- teplovzdušné ventilátory
- moderné radiátory
- dekoratívne radiátory
- rekuperačný systém
- Krby
- Radiátory do kúpeľne horizontálne
- pravé krby
- kotly s podávačom
- tepelné čerpadlá vzduch
- tepelné čerpadlá
- ventilačné mriežky
- Vetracie mriežky
- ventilátory
- radiálne ventilátory
- axiálne ventilátory
- Potrubné ventilátory
- kotly na ekohrášok
- ľavé krby
- kotly na tuhé palivá
- kotly na pelety
- Kotly
- Odvzdušňovacie ventily pre radiátory
- Upevnenie radiátorov
- Radiátorové ventily
- Termostatické radiátorové ventily a hlavice
Alternatívne zdroje energie
Krby
Kotly
Ohrievače
Bojlery-ohrievače vody
Podlahové kúrenie/príslušenstvo
Radiátory a príslušenstvo
Vykurovanie-príslušenstvo
Klimatizácie a ventilátory
Tepelné čerpadlá a rekuperátory



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Mikroinvertory alebo klasický invertor - čo si vybrať?
Obsah:
- Prvky fotovoltaickej inštalácie
- Invertor vo FV systéme
- Ako funguje mikroinvertor?
- Kedy zvoliť invertor a kedy mikroinvertor?
Prvky fotovoltaickej inštalácie
Každá fotovoltaická inštalácia pozostáva z niekoľkých dôležitých prvkov, ktoré určujú správnu činnosť celého zariadenia, napríklad:
- solárne panely,
- montážny systém,
- PV invertor,
- obojsmerný merač,
- monitorovací systém fotovoltaických inštalácií.
Hlavným prvkom inštalácie sú fotovoltaické panely , modely od renomovaných výrobcov sa vyznačujú vysoko kvalitnými, hlavne silikónovými panelmi, ktorých jednotkový výkon sa pohybuje od 270 W do dokonca 350 W. Jeden panel môže vážiť od 19 kg do 21 kg, na trvalé pripevnenie k vrstve strešnej vrstvy sa používajú hotové inštalačné systémy . Pre strechy pokryté napríklad keramickými dlaždicami sa používajú špeciálne navrhnuté sady hákov a upevňovacích skrutiek z ocele odolnej voči kyselinám. V prípade sklonu strechy z oceľových škridiel sa panely pripevňujú na krokvy pomocou čapov. Vyrobená energia vo forme jednosmerného prúdu ide do invertora - tu dochádza k správnemu spracovaniu elektrickej energie.
Invertor vo FV systéme
Ďalším dôležitým prvkom inštalácie je invertor , ktorý je zodpovedný za premenu jednosmerného prúdu (produkovaného vo fotovoltaickom zariadení) na domáce napájacie zariadenia so striedavým prúdom. Podľa výkonu môžu byť invertory jednofázové alebo trojfázové, existujú aj transformátorové a beztransformátorové verzie. Na trhu nájdeme tradičné invertory namontované vo vnútri budovy alebo mikroinvertory, ktoré sú namontované priamo na fotovoltaický panel. Princíp činnosti oboch zariadení je rovnaký, prevádzajú jednosmerný prúd na striedavý. Spôsob montáže takéhoto zariadenia ovplyvňuje následnú účinnosť celej fotovoltaickej inštalácie.
Ako funguje mikroinvertor?
V štandardnom riešení je invertor namontovaný vo vnútri budovy, napríklad v samostatnej technickej miestnosti - tam sa jednosmerný prúd mení na striedavý. Ak je to potrebné, invertor sleduje bod maximálneho výkonu, tzv MPPT pre celý FV reťazec, aby sa zabezpečila maximálna účinnosť zariadenia.
V prípade mikroinvertora je situácia iná, pretože v mikroinvertore sa jednosmerný prúd produkovaný fotovoltaickým systémom prevádza na striedavý prúd priamo na každom z modulov. Vzhľadom na to, že zariadenia majú systém sledovania maximálneho výkonu bodu, tzv MPPT, každý modul vždy pracuje s maximálnou možnou účinnosťou. Vďaka mikroinvertorom nie je žiadny panel obmedzený slabším modulom, aj keď niektoré z nich majú tieňovanie.
Kedy zvoliť invertor a kedy mikroinvertor?
Pokiaľ bude fotovoltaické zariadenie umiestnené úplne na jednom svahu strechy - kde nehrozí tienenie z najbližších komínov, vetracích otvorov, stromov alebo stĺpov elektrickej energie - stojí za to zvoliť si inštaláciu s tradičným invertorom. Pri zložitých strechách s veľkým počtom zlomov svahu alebo tieniacich prvkov umožní použitie mikroinvertorov, kde každý modul pracuje samostatne, väčší energetický zisk (bude to výnosnejšie ako klasický reťazový invertor). Je však potrebné pripomenúť, že vzhľadom na ich veľký počet je možná údržba mikroinvertorov náročnejšia a komplikovanejšia (niekedy je potrebné odstrániť veľkú časť panelov).