- Štítky blogu
- krby
- krbové vložky
- Radiátory do kúpeľne
- Kanálové klimatizácie
- Klimatizácia
- biokrb
- elektrické krby
- plynové krby
- Kazetové klimatizácie
- Klimatizácie Multisplit
- Nástenné klimatizácie
- Dizajnové kúpeľňové radiátory
- Dizajnové radiátory
- plynové kotle
- podlahové ventilátory
- Klimatizácie
- Stropné klimatizácie
- Multisplit klimatizácie
- stolný ventilátor
- stropné ventilátory
- prenosné ventilátory
- rohové krby
- olejové ohrievače
- konvektory
- teplovzdušné ventilátory
- moderné radiátory
- dekoratívne radiátory
- rekuperačný systém
- Krby
- Radiátory do kúpeľne horizontálne
- pravé krby
- kotly s podávačom
- tepelné čerpadlá vzduch
- tepelné čerpadlá
- ventilačné mriežky
- Vetracie mriežky
- ventilátory
- radiálne ventilátory
- axiálne ventilátory
- Potrubné ventilátory
- kotly na ekohrášok
- ľavé krby
- kotly na tuhé palivá
- kotly na pelety
- Kotly
- Odvzdušňovacie ventily pre radiátory
- Upevnenie radiátorov
- Radiátorové ventily
- Termostatické radiátorové ventily a hlavice



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
- Úvod
- BLOG
- Podlahové kúrenie
- Elektrické kúrenie - radiátorové alebo podlahové kúrenie?
Elektrické kúrenie - radiátorové alebo podlahové kúrenie?
Obsah:
- Elektrické kúrenie - čo to je?
- Kedy zvoliť elektrické kúrenie?
- Elektrické ohrievače steny
- Elektrické podlahové kúrenie
- Mali by ste vedieť
Elektrické kúrenie - čo to je?
Používanie elektriny na vykurovanie domu je univerzálnym riešením, ktoré sa teší najväčšiemu pohodliu pri používaní a rýchlej dobe odozvy. Je pravda, že v porovnaní s alternatívnymi variantmi vykurovania vytvára najvyššie prevádzkové náklady. Upozorňujeme však, že každá budova vyžaduje individuálny prístup k výberu zdroja tepla. V súčasnosti postavené budovy - najmä v energeticky úsporných a pasívnych normách, vyžadujú malé výdavky na vykurovanie , a preto sa takéto riešenia vykurovania javia ako najvhodnejšie a najodôvodnenejšie.
Rastúca popularita fotovoltaických zariadení navyše znamená , že vyrobená elektrina dokáže vyvážiť náklady na spotrebu elektriny - najmä počas vykurovacieho obdobia, kde bude jej spotreba najvyššia. Elektrické riešenie zahŕňa iba vykurovacie články inštalované priamo v miestnostiach - jedná sa o stenové zariadenia , to znamená panelové ohrievače, akumulačné ohrievače, rebríkové vykurovacie telesá alebo podlahové prvky, ktoré zahŕňajú káble, rohože alebo vykurovacie fólie.
Kedy zvoliť elektrické kúrenie?
Vo fáze projektovania domu sa musíme rozhodnúť, ako sa bude realizovať vykurovanie. Ak nie je prístup k vykurovacej alebo plynovej sieti a ak hľadáme bezúdržbové riešenie vykurovania - stojí za to zvoliť elektrické vykurovanie. Môžeme tiež ušetriť na výbere elektrického vykurovania . V prvom rade ide o zariadenia, ktoré nevyžadujú časté opravy a kontroly, a za druhé, výberom tejto možnosti vykurovania môžeme rezignovať na stavbu komína. Stratíme tiež náklady spojené s plynovou prípojkou alebo s nákupom alebo prenájmom nádrží na kvapalné palivo. Po druhé, elektrické kúrenie zaberá najmenej miesta v dome - nepotrebujeme kotolňu ani miesto na skladovanie paliva.
V súlade s platnými predpismi musia novonavrhované budovy dodatočne využívať energiu z obnoviteľných zdrojov, preto by sa v projekte mal takýto vykurovací systém kombinovať s fotovoltaickou inštaláciou. Toto zariadenie by malo byť vybrané tak, aby v maximálnej miere pokrylo energetické potreby budovy počas celého roka.
Elektrické ohrievače steny
Výberom elektrického vykurovania ho môžeme realizovať mnohými spôsobmi. Prvým riešením je inštalácia stenových ohrievačov , ako sú akumulačné ohrievače , panelové ohrievače alebo ohrievače na uteráky . Akumulačné ohrievače sú tie, ktoré nám umožňujú efektívne využívať energiu z lacnejšej tarify, napríklad G12 alebo G13. To znamená, že v noci, keď je elektrina lacnejšia, sa naše zariadenie zahrieva a cez deň už nepotrebuje energiu a môže vydávať teplo do životného prostredia. Tieto typy pecí sú nákladnejšie, ale ich prevádzka je najlacnejšia.
V riešení panelov aj rebríkov sa zaoberáme ohrievačom pozostávajúcim z hliníkového krytu s keramickým jadrom, do ktorého sú zabudované vykurovacie články. Tieto komponenty umožňujú rýchle zahriatie jadra, čo je zase veľmi dobrý akumulátor tepla a pomaly mu ho vracia. Tieto typy ohrievačov majú rôzne výkony a veľkosti - umožňujú ľahké nastavenie zariadenia na miesto inštalácie. Neoddeliteľnou súčasťou každého elektrického ohrievača je ručný alebo programovateľný nástenný termostat , ktorý poskytuje nastavenie parametrov vykurovania deň / noc v týždennom systéme.
Elektrické podlahové kúrenie
Plošné vykurovanie môže byť vo vodnej alebo elektrickej verzii. Bez ohľadu na to, ktorý variant si vyberieme, docielime efekt teplej podlahy a rovnomerné rozloženie teploty v miestnosti - môžeme si vybrať z vykurovacích káblov, rohoží a vykurovacích fólií.
Elektrické vykurovanie pomocou vykurovacích káblov by sa malo vo fáze projektovania domu zvoliť a naplánovať individuálne pre každú izbu. V tejto fáze prác by sa mali určiť tepelné potreby miestnosti a dostupná vykurovacia plocha. Z plochy vylučujeme miesta stáleho vývoja a nábytok umiestnený priamo na podlahe.
Vykurovací kábel sa skladá z vykurovacieho kábla zabudovaného v ochrannom plášti. Vykurovacie káble s hrúbkou 3 - 7 mm sú vyrobené z materiálu s vysokým elektrickým odporom, ktorý spôsobuje, že sa kábel pri prúdení prúdu zahrieva. Vykurovacie káble sú tienené a ich pripojenie k elektrickej sústave prostredníctvom zariadenia na zvyškový prúd poskytuje účinnú ochranu pred úrazom elektrickým prúdom. Takéto potrubia sa kladú (vo fáze výstavby, keď ešte nie sú urobené potery) na strop alebo betónový podklad s vrstvou tepelnej izolácie, ktorá znižuje tepelné straty. Potom sú drôty pokryté anhydritom alebo cementovým poterom. Voliteľne sú vykurovacie káble umiestnené priamo pod dokončovacou vrstvou, potom rezignujeme na tepelnú akumuláciu.
Alternatívou k vykurovacím káblom sú vykurovacie rohože , pás špeciálnej sieťoviny zo sklenených vlákien spojený s tieneným vykurovacím káblom. Predávajú sa v zvitkoch (rolkách) so stálou šírkou. V rohožiach je vykurovací kábel integrovaný z výroby do siete. Pri výbere vykurovacej rohože sa riadime vykurovacou plochou a indikátorom výkonu na meter štvorcový rohože.
Vykurovaciu rohož je možné podľa želania tvarovať prerezaním sieťky (vykurovací kábel sa nedá prerezať) a otáčaním rohože v požadovanom smere. Môžu byť napájané z jednej strany (dvojžilový kábel) alebo z bočnej strany (jednožilový kábel). Prvé sa inštalujú jednoduchšie, pretože majú jeden napájací kábel. Obojstranné rohože majú dva napájacie káble, ktoré musia byť zavedené do elektrickej skrinky - sú však tenšie ako tie s jednostranným napájaním. Pri usporiadaní obojstrannej rohože by mala byť usporiadaná tak, aby začiatok a koniec vykurovacej rohože spadal do blízkosti termoregulátora, čo umožňuje pripojenie oboch spojovacích vodičov k termostatu.
Vykurovacia fólia je tenký a pružný vykurovací článok používaný pri povrchovom vykurovaní. Skladá sa z fólie obohatenej o medené páskové elektródy, ktoré pôsobia ako prúdový vodič. Rozdiel medzi fóliou a vykurovacou rohožou je skutočnosť, že špecifickosť fólie je ohrievaná s využitím celej plochy, zatiaľ čo rohož sa ohrieva iba v bodoch odporového drôtu. Vykurovacia fólia j je napájanástriedavým prúdom, ktorý má striedavé napätie 230 V, ako aj jednosmerné napätie 24 V alebo 12 V. Výkon je zase hodnotou v rozmedzí od 60 W do maximálne 400 W na meter štvorcový. Modely sa líšia šírkou (od 25 do 100 centimetrov).
Mali by ste vedieť
Elektrické podlahové kúrenie je určené predovšetkým na vykurovanie miestností, kde je podlaha ukončená terakotovou, mramorovou, kobercovou, podlahovou krytinou z PVC, parketami a inými krytinami nalepenými na podlahe. Podmienkou ich použitia by mal byť zodpovedajúci certifikát a označenia informujúce o schválení produktu na použitie s podlahovým kúrením.