- Štítky blogu
- krby
- krbové vložky
- Radiátory do kúpeľne
- Kanálové klimatizácie
- Klimatizácia
- biokrb
- elektrické krby
- plynové krby
- Kazetové klimatizácie
- Klimatizácie Multisplit
- Nástenné klimatizácie
- Dizajnové kúpeľňové radiátory
- Dizajnové radiátory
- plynové kotle
- podlahové ventilátory
- Klimatizácie
- Stropné klimatizácie
- Multisplit klimatizácie
- stolný ventilátor
- stropné ventilátory
- prenosné ventilátory
- rohové krby
- olejové ohrievače
- konvektory
- teplovzdušné ventilátory
- moderné radiátory
- dekoratívne radiátory
- rekuperačný systém
- Krby
- Radiátory do kúpeľne horizontálne
- pravé krby
- kotly s podávačom
- tepelné čerpadlá vzduch
- tepelné čerpadlá
- ventilačné mriežky
- Vetracie mriežky
- ventilátory
- radiálne ventilátory
- axiálne ventilátory
- Potrubné ventilátory
- kotly na ekohrášok
- ľavé krby
- kotly na tuhé palivá
- kotly na pelety
- Kotly
- Odvzdušňovacie ventily pre radiátory
- Upevnenie radiátorov
- Radiátorové ventily
- Termostatické radiátorové ventily a hlavice



Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Vyberáme zdroj tepla pre domácnosť - čo stojí za to vedieť?
Kotly na tuhé palivá
Každý z nich má svoje výhody a nevýhody - napríklad hrachové uhlie , hoci má vysokú výhrevnosť, nebude vždy v najlepšej kvalite. Aby kotol správne fungoval, musí palivo spĺňať určité požiadavky . Suché hrudky uhlia s nízkou spekateľnosťou zanechávajú po spálení asi 20% popola. Okrem toho, aby bol kotol účinný a emitoval čo najmenej znečisťujúcich látok, mal by byť správne upravený cyklus dodávania nasledujúcich porcií paliva .
V efektívne fungujúcom kotle sa ďalšie časti uhlia z ekohrášku zapália teplom v peci a keď sú úplne spálené, vtlačia sa do popolnice . Pelety sú zase palivom, ktoré si v posledných rokoch získalo obľubu vďaka čistote, pohodliu a veľmi malému množstvu popola - tvorí asi 4% hmotnosti paliva. Pri výrobe peliet nie sú používané žiadne umelé prísady , vďaka čomu je veľmi ekologický a jeho spaľovanie neprispieva k tvorbe smogu.
Plynové kotly
Ak je náš dom možné pripojiť k plynovej sieti , potom stojí za zváženie vybudovanie plynovej kotolne. Potom na vykurovanie domu potrebujete závesný plynový kotol s plynovou inštaláciou, privedený z kotla do plynovej skrine - to zase môže byť umiestnené na fasáde budovy alebo pozdĺž línie plotu.
Plynové kotly sú predovšetkým jednofunkčné zariadenia určené na ohrev vykurovacej vody alebo zásobníka teplej vody. V čase prípravy teplej vody pre domácnosť (prioritne to nazývame ohrev TÚV) - ohrev priestoru sa vypne, až po ukončení ohrevu nádrže sa obnoví okruh ústredného kúrenia.
V prípade bytov alebo menších obytných priestorov absolvujú skúšku dvojfunkčné plynové kotly - tie zase môžu súčasne realizovať vykurovací program a pripraviť teplú vodu v prúde - za predpokladu, že dĺžka k najbližšiemu riadu nepresiahne cca. 8 m.
Na skladovanie plynových kotlov potrebujeme plynovú kotolňu v súlade s ustanoveniami stavebného zákona , taká kotolňa musí mať primeraný objem, výfuk pod stropom, dvojstenný (koncentrický) komín , s vyšším výkonom, to je odporúča sa mať nad podlahou prívod vzduchu typu „z“. Dôležitým prvkom je povrchová plynová inštalácia a plynový senzor so signalizačným zariadením .
Ak je v našej oblasti plánovaná plynová sieť, potom sa môžeme rozhodnúť pravidelne zásobovať dom LPG . Potom na pozemku musíme nájsť nadzemnú alebo podzemnú nádrž na kvapalný plyn , ktorú môžeme kúpiť alebo prenajať od dodávateľa paliva. Po pripojení k plynovej sieti je možné nádrž zlikvidovať.
Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlá , ktoré na vykurovanie domácnosti využívajú obnoviteľné zdroje energie, sú stále obľúbenejšie . Na trhu s vykurovaním nájdeme zemné a vzduchové tepelné čerpadlá , ktoré sú obľúbenejšie z dôvodu nedostatku potreby zasahovať do stavebného pozemku. Vďaka tepelnému čerpadlu môžeme rezignovať na potrebu napojenia budovy na vonkajšie siete a potrebu vybudovať spalinový komín. Výhody kotolne môžeme spojiť aj s technickou miestnosťou alebo špajzou - tepelné čerpadlo nevyžaduje neustály dohľad, podobne ako kotly na tuhé palivá.
Podmienkou správneho fungovania tepelného čerpadla je plošné vykurovanie , napríklad podlahové alebo stenové, alternatívne nízkoteplotné alebo konvektorové ohrievače. Je to spôsobené skutočnosťou, že účinnosť tepelného čerpadla je najvyššia, keď teplota média nepresahuje 55 ° C. Čím je nižšia, tým je energetická účinnosť z hľadiska vykurovacej sezóny väčšia.
Voliteľne môžeme použiť tepelné čerpadlo na teplú vodu pre domácnosť s integrovaným zásobníkom. Existujú kapacitné nádrže s integrovaným tepelným čerpadlom, v takom riešení tepelné čerpadlo pripravuje iba horúcu vodu do miest odberu. Sú lacnejším riešením ako čerpadlá na ústredné kúrenie . Temnejšou stránkou tohto riešenia je skutočnosť, že takéto čerpadlá majú nízky výkon - preto sú v zime podporované prevádzkou elektrického ohrievača - výkon takéhoto ohrievača spravidla nepresahuje 1,5 kW.