Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - PIA 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Tepelné čerpadlo vzduch - výhody a nevýhody Tepelné čerpadlo vzduch - výhody a nevýhody
Rovnako ako v prípade iných energeticky úsporných a ekologických zariadení, pri rozhodovaní o tepelnom čerpadle myslíme predovšetkým na budúcnosť a kú... čítať celé
Kúpeľňový radiátor - ktorý si vybrať?
06.08.2021 Radiátory
Kúpeľňový radiátor - ktorý si vybrať?
Ohrievač je neoddeliteľnou súčasťou každého kúpeľňového vybavenia. V našej zemepisnej šírke je to jednoducho nevyhnutné. Môže sa použiť nielen na vyku... čítať celé
Klimatizácia a vetranie - vetracie mriežky
06.08.2021 Ventilátory
Klimatizácia a vetranie - vetracie mriežky
Výmena vzduchu v dome je nevyhnutnosťou pre pohodlie bývania a pre zdravie členov domácnosti. Čerstvý vzduch je privádzaný ventilačným systémom, ktoré... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Kotly
  4. Vyberáme zdroj tepla pre domácnosť - čo stojí za to vedieť?
05.08.2021
Kotly

Vyberáme zdroj tepla pre domácnosť - čo stojí za to vedieť?

Kotly na tuhé palivá

Každý z nich má svoje výhody a nevýhody - napríklad hrachové uhlie  , hoci má vysokú výhrevnosť, nebude vždy v najlepšej kvalite. Aby kotol správne fungoval, musí palivo spĺňať určité požiadavky . Suché hrudky uhlia s nízkou spekateľnosťou zanechávajú po spálení asi 20% popola. Okrem toho, aby bol kotol účinný a emitoval čo najmenej znečisťujúcich látok, mal by byť správne upravený cyklus dodávania nasledujúcich porcií paliva .

V efektívne fungujúcom kotle sa ďalšie časti uhlia z ekohrášku zapália teplom v peci a keď sú úplne spálené, vtlačia sa do popolnice . Pelety sú zase palivom, ktoré si v posledných rokoch získalo obľubu vďaka čistote, pohodliu a veľmi malému množstvu popola - tvorí asi 4% hmotnosti paliva. Pri výrobe peliet nie sú používané žiadne umelé prísady , vďaka čomu je veľmi ekologický a jeho spaľovanie neprispieva k tvorbe smogu.

 

Plynové kotly

Ak je náš dom možné pripojiť k plynovej sieti , potom stojí za zváženie vybudovanie plynovej kotolne. Potom na vykurovanie domu potrebujete závesný plynový kotol s plynovou inštaláciou, privedený z kotla do plynovej skrine - to zase môže byť umiestnené na fasáde budovy alebo pozdĺž línie plotu.

Plynové kotly sú predovšetkým jednofunkčné zariadenia určené na ohrev vykurovacej vody alebo zásobníka teplej vody. V čase prípravy teplej vody pre domácnosť (prioritne to nazývame ohrev TÚV) - ohrev priestoru sa vypne, až po ukončení ohrevu nádrže sa obnoví okruh ústredného kúrenia.

V prípade bytov alebo menších obytných priestorov absolvujú skúšku dvojfunkčné plynové kotly - tie zase môžu súčasne realizovať vykurovací program a pripraviť teplú vodu v prúde - za predpokladu, že dĺžka k najbližšiemu riadu nepresiahne cca. 8 m.

Na skladovanie plynových kotlov potrebujeme plynovú kotolňu v súlade s ustanoveniami stavebného zákona , taká kotolňa musí mať primeraný objem, výfuk pod stropom, dvojstenný (koncentrický) komín , s vyšším výkonom, to je odporúča sa mať nad podlahou prívod vzduchu typu „z“. Dôležitým prvkom je povrchová plynová inštalácia a plynový senzor so signalizačným zariadením .

Ak je v našej oblasti plánovaná plynová sieť, potom sa môžeme rozhodnúť pravidelne zásobovať dom LPG . Potom na pozemku musíme nájsť nadzemnú alebo podzemnú nádrž na kvapalný plyn , ktorú môžeme kúpiť alebo prenajať od dodávateľa paliva. Po pripojení k plynovej sieti je možné nádrž zlikvidovať.

Tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlá , ktoré na vykurovanie domácnosti využívajú obnoviteľné zdroje energie, sú stále obľúbenejšie . Na trhu s vykurovaním nájdeme zemné a vzduchové tepelné čerpadlá , ktoré sú obľúbenejšie z dôvodu nedostatku potreby zasahovať do stavebného pozemku. Vďaka tepelnému čerpadlu môžeme rezignovať na potrebu napojenia budovy na vonkajšie siete a potrebu vybudovať spalinový komín. Výhody kotolne môžeme spojiť aj s technickou miestnosťou alebo špajzou - tepelné čerpadlo nevyžaduje neustály dohľad, podobne ako kotly na tuhé palivá.

Podmienkou správneho fungovania tepelného čerpadla je plošné vykurovanie , napríklad podlahové alebo stenové, alternatívne nízkoteplotné alebo konvektorové ohrievače. Je to spôsobené skutočnosťou, že účinnosť tepelného čerpadla je najvyššia, keď teplota média nepresahuje 55 ° C. Čím je nižšia, tým je energetická účinnosť z hľadiska vykurovacej sezóny väčšia.

Voliteľne môžeme použiť tepelné čerpadlo na teplú vodu pre domácnosť s integrovaným zásobníkom. Existujú kapacitné nádrže s integrovaným tepelným čerpadlom, v takom riešení tepelné čerpadlo pripravuje iba horúcu vodu do miest odberu. Sú lacnejším riešením ako čerpadlá na ústredné kúrenie . Temnejšou stránkou tohto riešenia je skutočnosť, že takéto čerpadlá majú nízky výkon - preto sú v zime podporované prevádzkou elektrického ohrievača - výkon takéhoto ohrievača spravidla nepresahuje 1,5 kW.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

Všetky objednávky spravujeme z centrálneho E-shopu www.kamenik.sk  E.mail.: info@kamenik.sk

© 2021 Všetky práva vyhradené WWW.KAMENIK.SK
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk