WWW.KRBY-KOTLY.SK
Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
Po - PIA 09:00 - 15:30
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nakúpte ešte za 30 € a máte dopravu ZADARMO
Blog
Tepelné čerpadlo vzduch - výhody a nevýhody Tepelné čerpadlo vzduch - výhody a nevýhody
Rovnako ako v prípade iných energeticky úsporných a ekologických zariadení, pri rozhodovaní o tepelnom čerpadle myslíme predovšetkým na budúcnosť a kú... čítať celé
Kúpeľňový radiátor - ktorý si vybrať?
06.08.2021 Radiátory
Kúpeľňový radiátor - ktorý si vybrať?
Ohrievač je neoddeliteľnou súčasťou každého kúpeľňového vybavenia. V našej zemepisnej šírke je to jednoducho nevyhnutné. Môže sa použiť nielen na vyku... čítať celé
Klimatizácia a vetranie - vetracie mriežky
06.08.2021 Ventilátory
Klimatizácia a vetranie - vetracie mriežky
Výmena vzduchu v dome je nevyhnutnosťou pre pohodlie bývania a pre zdravie členov domácnosti. Čerstvý vzduch je privádzaný ventilačným systémom, ktoré... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Klimatizácia
  4. Ako si vybrať klimatizáciu pre váš domov?
06.08.2021
Klimatizácia

Ako si vybrať klimatizáciu pre váš domov?

Investícia do klimatizácie

Horké horúčavy budú stále viac trápiť naše klimatické pásmo. Jediným účinným spôsobom, ako sa zbaviť vysokých teplôt, je vnútorná klimatizáciaKlimatizáciesú čoraz častejšie štandardným prvkom bytového zariadenia v mnohých krajinách, nielen v južných, tradične považovaných za horúce. Tieto zariadenia sú bežne inštalované v kanadských, britských alebo francúzskych domoch, nehovoriac o amerických. Záujem o ne rýchlo rastie aj na Slovensku. Môžu za to obdobia s predĺžením teplôt presahujúcich 30 stupňov Celzia. Vzhľadom na stále značné náklady na nákup a inštaláciu klimatizáciísa oplatí dozvedieť sa o nich niečo viac, aby ste sa mohli najlepšie rozhodnúť. Najprv musíte poznať typy týchto dostupných zariadení. Na základe toho môžeme ľahko súdiť

Na výber máme z niekoľkých typov klimatizácií, ktoré sa líšia účelom, montážou a doplnkovými funkciami. Najbežnejšie a najpoužívanejšie v domoch a bytoch sú delené klimatizácie , slúžiace na chladenie jednotlivých miestností. Vždy pozostávajú z dvoch častí - vnútornej jednotky a vonkajšej jednotky namontovanej na fasáde budovy. Jednotky musia byť navzájom spojené dvoma rúrkami, ktorými prúdi vzduch. Inštalácia takejto klimatizácie zahŕňa zásah do konštrukcie budovy. Delené modely sú rozdelené podľa inštalácie vnútornej jednotky.

Delenie klimatizácií

  • Nástenné klimatizácie - sú najbežnejšie. Spravidla sú namontované nad posteľou alebo pohovkou.

  • Stropné klimatizácie- sú o niečo decentnejšie.

  • Kazetové klimatizácie - namontovaná v zavesených stropoch. Sú bežné v kanceláriách a kanceláriách.

  • Kanálové klimatizácie- tieto sa v zásade používajú iba v administratívnych budovách a budovách verejných služieb. Tu je vzduch distribuovaný ventilačnými kanálmi do niekoľkých miestností súčasne. Preto majú všetky miestnosti rovnakú teplotu.

Prvé tri typy klimatizácií nájdete najčastejšie v domoch a bytoch. Konečná voľba závisí od priestoru, ktorý máte, a od interiéru.

Multisplit klimatizácie

Okrem delených modelov máme aj viacdielne klimatizácie so vstavaným tepelným čerpadlom a prenosné klimatizácie . V prvom z týchto typov je možné k jednej vonkajšej jednotke pripojiť niekoľko vnútorných jednotiek, a tak je možné chladiť mnoho miestností naraz. Teplotu je možné nastaviť individuálne v každej miestnosti. Preto je to mimoriadne pohodlné, ale aj dosť drahé riešenie a je možné ho v zásade použiť aj vo fáze výstavby domu alebo bytu. Keď chceme takúto klimatizáciu nainštalovať do existujúcej budovy, musíme vziať do úvahy zásadnú obnovu a vysoké náklady na inštaláciu.

Klimatizácie so vstavaným tepelným čerpadlom sú jednoducho modely s prídavnou funkciou vykurovania. Sú obľúbené v krajinách s teplým podnebím, kde sa v domoch zvyčajne nevykuruje, ako napríklad v mnohých južných oblastiach Talianska. V Poľsku môže mať ich inštalácia zmysel iba v letných domoch.

Prenosné klimatizácie

Posledným typom sú prenosné klimatizácie . Odporúčajú sa všade tam, kde nie je možná inštalácia tradičnej klimatizácie. Máme iba jednu vnútornú jednotku, ktorá vyzerá ako čistička vzduchu. Prenosná klimatizácia má vzadu hrubú rúrku, ktorá musí byť premietaná cez sklopné okno, najlepšie sud. Potom by malo byť okno zaistené tak, aby sa horúci vzduch zvonku nedostal dovnútra. Na tento účel je možné použiť špeciálne tesnenie okna. Až potom, čo je toto všetko vykonané, je možné spustiť klimatizáciu. Zariadenie nasáva horúci vzduch z miestnosti. Niektoré sa vyhodia potrubím a niektoré sa ochladia a vyhodia do miestnosti.

Prenosné klimatizácie nie sú také účinné ako klasické klimatizácie, ale dokážu efektívne ochladiť miestnosť s rozlohou až 20 metrov štvorcových. Zároveň nie sú viazané iba na jedno miesto, ako tradičné klimatizácia - dajú sa presúvať z miestnosti do miestnosti alebo z domu do domu. Montáž nezahŕňa trvalé zasahovanie do štruktúry budovy. Nejde však o bezchybné riešenie. Jeho hlavnou nevýhodou je teplovzdušné potrubie. To núti zariadenie umiestniť blízko okna a potrebu ho oslepiť. Nie je to pohodlné a výrazne to ovplyvňuje estetiku miestnosti.

Ako si vybrať klimatizáciu pre váš domov?

Na čo si dať pozor pri kúpe klimatizácie

Akonáhle sa rozhodneme pre jeden z vyššie popísaných typov klimatizácií, je načase sa pozrieť na parametre každého modelu. Potrebujeme poznať oblasť miestnosti, kde sa má zariadenie nachádzať. V dôsledku toho je možné vypočítať požiadavku na chladiaci výkon. Spravidla sa predpokladá, že zariadenie s kapacitou 1 KW zodpovedá chladeniu asi 10 metrov štvorcových.Súčasne bude potrebný vyšší výkon v prípade slnečných miestností, kde je často prítomných niekoľko ľudí. Tiež by ste mali venovať pozornosť hladine hluku klimatizácie. Prenosné modely sú spravidla hlasnejšie ako delené, preto sa neodporúčajú do spální. Nakoniec si všimnime niekoľko ďalších funkcií. Mnoho z nich výrazne zvyšuje hodnotu zariadenia a nie všetky sú nevyhnutné. Napríklad prítomnosť ďalších filtrov na čistenie vzduchu nie je potrebná, ak už čističku máme.

Na prvý pohľad môže výber správnej klimatizácie pôsobiť mätúco. Akonáhle však definujeme svoje potreby, môžeme ľahko vybrať príslušný typ a model zariadenia.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

 

Všetky objednávky spravujeme z centrálneho E-shopu www.kamenik.sk  E.mail.: info@kamenik.sk

© 2021 Všetky práva vyhradené WWW.KAMENIK.SK
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk